CakePHP 3 – kurs wideo, część 1

Kilka osób odwiedzających mojego bloga napisało do mnie, czy mógłbym nagrać jakiś prosty kurs wideo dotyczący nauki CakePHP3, bo istnieje wiele kursów dotyczących wersji 2, jednak brakuje kursów dotyczących wersji 3. Podobno jeden obraz wart jest więcej, niż tysiąc słów, więc postanowiłem spróbować. Nie mam doświadczenia w tworzeniu wideo kursów, dlatego też proszę o wyrozumiałość. Niestety mam bardzo mało czasu na tego typu działalność, ale udało się i oto jest pierwsza część wideokursu! Jednakże jakoś udało się „sklecić” pierwszą część, która obejmuje: instalację podstawowych narzędzi, utworzenie bazy z jedną tabelą oraz wygenerowanie aplikacji bez pisania ani jednej linii kodu! To jest uwielbiam w CakePHP .

Nieoficjalna polska dokumentacja CakePHP 3: http://cakephp.eu

Największe zalety CakePHP:

 1. Generowanie aplikacji na podstawie gotowej bazy danych bez pisania kodu.
 2. Świetny ORM, dzięki któremu nie znając SQLa możesz w prosty i logiczny sposób tworzyć bardzo rozbudowane kwerendy – niezależne od bazy danych.
 3. Bardzo prosty system tworzenia relacji pomiędzy modelami.
 4. Bardzo czytelny MVC, dzięki któremu nawet jeśli powrócisz do projektu, który tworzyłeś dawno temu, nie będziesz miał problemu ze zrozumieniem kodu i w prosty sposób dodasz nowe funkcjonalności.
 5. Bardzo prosty mechanizm internacjonalizacji.
 6. Czytelny system szablonów, bloków, elementów oraz szablonu głównego.
 7. Prosty system formularzy.
 8. Czytelny i prosty system walidacji danych.
 9. Możliwość stosowania własnych komponentów i helperów i programowanie zgodne z DRY.
 10. Prosta możliwość integracji z AJAX, w tym JSON.
 11. Zapomnij o routingu! CakePHP ma automatyczny routing, który nie wymaga żadnej zabawy jak w innych frameworkach i który można w prosty sposób dostosowywać do własnych potrzeb.Jeżeli masz gotową bazę danych, z wieloma tabelami, to jeśli są zachowane konwencje nazw,
napiszesz (wygenerujesz) aplikację w minutę!

Linki do narzędzi:

Zwróć uwagę, że firm trwa 18:38 i w większości opisuje instalację narzędzi i Cake’a. Samo tworzenie aplikacji trwa 5 sekund  (od 17:10).

Jeżeli będzie zainteresowanie, pojawi się druga część wideokursu. Piszcie – najlepiej na maila leszek.klich@gmail.com, co ma znaleźć się w kolejnych odcinkach, co zmienić, co poprawić.

Miłego programowania 🙂
Leszek Klich

Total Page Visits: 3877 - Today Page Visits: 1
Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.