CodeTyphon, czyli darmowe Delphi

W niniejszym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na ciekawe narzędzie, które w wielu przypadkach może zastąpić środowisko Delphi. Nie zamierzam w tym miejscu polemizować, co jest lepsze, bowiem uważam środowisko Embarcadero za najlepsze środowisko programistyczne, za pomocą którego można w sposób szybki i prosty pisać bardzo rozbudowane programy. Narzędzie to ma jednak bardzo dużą wadę, którą jest cena. Warto więc z innymi tego typu narzędziami, które są dostępne bezpłatnie. Jednym z nich jest projekt Lazarus, zwany darmowym Delphi. Ma on jednak kilka wad, z których dla mnie istotne to ubogość wbudowanych komponentów. Oczywiście – można je rozbudować, jednakże istnieje środowisko programistyczne, które jest bardziej zbliżone do środowiska komercyjnego – jest to pakiet CodeTyphon.CodeTyphon jest pakietem narzędzi służącym do projektowania aplikacji w języku Pascal. Narzędzie wyposażone jest w edytor IDE Lazarus, kompilator FreePascal oraz bogatą paletę dostępnych komponentów Lazarus Component Library (LCL) dostępnych bezpośrednio po zainstalowaniu! Ogromną zaletą środowiska jest tworzenie interfejsów graficznych użytkownika przy pomocy mechanizmu drag and drop. Co więcej, CodeTyphon obsługuje wiele typów interfejsów, jak na przykład WIN32 GDI, GTK+ 1.2.x (Unix, Mac OS X), GTK+ 2.x, Qt 4 (C++) i Windows CE. Za pomocą narzędzia można tworzyć oprogramowanie dla platform: Windows, Linux, Mac OS, a także na systemy mobilne Android i iOS. W systemach 64 bitowych Windows CodeTyphon może tworzyć pliki dla platformy zarówno 64, jak i 32 bitowej.

Instalacja CodeTyphon

  1. Przejdź na stronę www.pilotlogic.com, kliknij w zakładkę Download  i pobierz spakowany pakiet codetyphon.zip.
  2. Rozpakuj paczkę i przejdź do rozpakowanego folderu, z którego uruchom jako administrator plik Install.bat (prawy klawisz myszy -> uruchom jako administrator). Patrz: obrazek 1.
  3. Z menu wybierz opcję 0 <Enter>, aby zainstalować CodeTyphon.
  4. Pojawi się kolejne menu, z którego wybierz opcję 8 <Enter> (Remove and build ALL). Patrz: obrazek 2.

Jeszcze raz etapy instalacji (obrazkowo):

Obrazek 1 – pierwsze menu

Obrazek 2 – drugie menu

Instalacja potrwa dług chwilę. Na koniec instalacji ponownie wyświetli się menu, z którego należy wybrać 9 (Exit). Program zostanie zainstalowany na dysku c: w katalogu codetyphon. Zostaną także utworzone odpowiednie skróty na pulpicie (CodeTyphon64, Typhon64 oraz Typhon32).

Uruchamianie środowiska programistycznego

Środowisko uruchamiamy za pomocą ikony Typhon32 lub Typhon64, w zależności od tego, dla jakiej architektury tworzony będzie program.

Po uruchomieniu można zapoznać się ze środowiskiem pracy. Jak widać z powyższego obrazka, jest ono bardzo podobne zarówno do Lazarusa, jak i Delphi. Warto zapoznać się także z bardzo bogatym zestawem komponentów, które od razu nadają się do użycia. Myślę, że programiści znający środowisko Delphi czy Lazarusa, nie będą mieli najmniejszych problemów z przejściem na CodeTyphon.

Niektórzy narzekają na duże pliki wykonywalne EXE generowane przez Lazarusa. Podonie jest w przypadku CodeTyphon, ale można temu zaradzić. W menu: projekt -> opcje projektu -> opcje kompilatora -> Debuging należy odznaczyć opcję: Generate debugging info for GDB (slower / increases exe-file). Po tym rozmiar pliku wynikowego będzie akceptowalny.Uwaga – jeśli w Windows 10 pojawiłby się problem przy kompilowaniu program Fatal: No memory left, należy włączyć kompatybilność wsteczną plikom C:\codetyphon\fpc\fpc32\bin\i386-win32\fpc.exe oraz C:\codetyphon\fpc\fpc64\bin\x86_64-win64\fpc.exe (prawy klawisz na pliku fpc.exe, właściwości, zakładka zgodność, zaznacz: uruchom ten program w trybie zgodności z, wybierz: Windows 7 lub 8.

Wykorzystuję od czasu do czasu środowisko, głównie do pisania programów bazodanowych i muszę przyznać, że nie ma żadnych problemów z jego stabilnością. Również programy działają bezproblemowo. Myślę, że jest to bardzo dobre środowisko dla tych, którzy posiadają starsze wersje Delphi, ale nie mogą sobie pozwolić na aktualizację.

Total Page Visits: 5418 - Today Page Visits: 1
Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „CodeTyphon, czyli darmowe Delphi