Windows Forms w stylu Metro

Windows Forms to popularny interfejs programowania aplikacji w bibliotece Microsoft .NET Framework, który umożliwia natywny dostęp do elementów interfejsu graficznego Microsoft Windows[1]. Interfejs ten ma wiele wad, jednak wciąż cieszy się dużą popularnością – także ze względu na przyzwyczajenia programistów. Windows Forms jest powolne, brzydkie i nie wspiera MVC, jednak cechuje się łatwością tworzenia interfejsów użytkownika dzięki edytorom wizualnym. O ile na większość wad nie mamy wpływu, to w przypadku „brzydoty”, pod którą rozumiem archaiczną grafikę kontrolek, można w prosty sposób sobie poradzić. Tematem niniejszego wpisu będzie wykorzystanie biblioteki MetroFrameworkUI. Aby wykorzystać bibliotekę MetroFrameworkUI w tworzonym programie Windows Forms, wystarczy zaimportować bibliotekę, zmienić nieco kod i utworzyć folder komponentów. Dzięki temu programista uzyskuje możliwość wprowadzenia „powiewu świeżości” do tworzonych programów.Bezpośrednio po utworzeniu nowego projektu Windows Forms w Visual Studio, należy przejść do Narzędzia -> Menadżer pakietów NuGet -> Zarządzaj pakietami NuGet rozwiązania. W zakładce Przeglądaj wpisz: MetroModernUI. Następnie należy zaznaczyć nowo utworzony projekt i użyć przycisku Zainstaluj.

Po zainstalowaniu pakietu można zamknąć zakładkę menadżera pakietów i przejść do edycji kodu Form1, by zmienić klasę Form1 na public partial class Form1 : MetroFramework.Forms.MetroForm.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;
 
namespace AppTest
{
  public partial class Form1 : MetroFramework.Forms.MetroForm
  {
    public Form1()
    {
      InitializeComponent();
    }
  }
}

Teraz wystarczy przejść do edycji wizualnej formatki by ujrzeć jego całkowitą przemianę.

Oprócz tego, należy dodatkowo dodać do przybornika kontrolki wizualne biblioteki MetroFrameworkUI, które zastąpią tradycyjne komponenty w zasobniku. W tym celu należy utworzyć nowy folder w przybirniku (prawy klawisz->Dodaj kartę) i nadać jej dowolną nazwę, np. Metro UI.

Następnie po zaznaczeniu nowo utworzonej karty, należy użyć prawego klawisza myszy i wybrać z menu podręcznego – wybierz elementy. Operacja chwilę potrwa, po czym ukaże się następujące okno:

Za pomocą przycisku Przeglądaj, należy przejść do katalogu projektu (domyślnie jest to: dokumenty\Visual Studio 2015\Projects\nazwaprojektu\packages\MetroModernUI.1.4.0.0\lib\net i wybrać plik MetroFramework.dll i zatwierdzić domyślny wybór.

Po zakończeniu, przybornik będzie zawierał elementy interfejsu MetroModernUI.

 1. Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_Forms (07.02.2017).
Total Page Visits: 2322 - Today Page Visits: 1
Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.