Platforma .NET i Visual Studio

Aby rozmawiać o .NET, musimy najpierw powiedzieć sobie, czym jest ten ekosystem. Choć jest to może ryzykowne stwierdzenie, to .NET zrodziło się w czasie konfliktu firmy Microsoft z producentem języka i maszyny wirtualnej Java. Otórz firma ta zarzuciłą firmie Microsoft dodawanie do przeglądarek nie do końca kompatybilnej implementacji wirtualnej maszyny JRE (Java Runtime Environment). Microsoft zdecydował, że nie będzie dołączał maszyny wirtualnej w najnowszych systemach. Choć stare przysłowie mówi, że zgoda buduje… w tym przypadku owa niezgoda wyszła firmie Microsoft oraz programistom na dobre. Zaczęto pracować nad własną wizją maszyny wirtualnej i ideologi przenośnego kodu pośredniego. W konsekwencji powstało środowisko .NET Framework lub jak kto woli Microsoft .NET. Tradycyjna aplikacja napisana dla Windows zawiera kod wykonywalny. Aby zachować zgodność ze starszymi procesorami, aplikacje zwykle kompiluje się w zgodności z procesorami 386. Oczywiście programista może włączyć optymalizację dla lepszych procesorów. Jednak wymaga to powtórnego skompilowania programu.
W przypadku .NET zasada działania jest następująca: programista pisze kod za pomocą dowolnego języka programowania. Kod jest kompilowany do kodu pośredniego zwanego CLI (Common Intermediate Language). Podczas uruchomienia programu w kodzie pośrednim następuje  kompilacja przez CLR (Common Language Runtime). Podczas kompilacji kod jest optymalizowany pod wykonujący go sprzęt i system operacyjny. Dzięki temu .NET FCL (Foundation Class Library) czyli zestaw funkcji uruchamiający kod, otrzymuje optymalnie skonfigurowany program. Obecnie Visual Studio jest dostępne między inymi dla języków C#, C++, Basic, J#. Języków tych jest znacznie więcej. Samo podejście producenta do kilku języków programowania gwarantuje, że zostanie zaadoptowane przez szerszą rzeszę programistów. Kontynuując nasze rozważania na temat platformy .NET wróćmy do funkcji przenośności. Niestety nie możemy mówić o przenośności pomiędzy systemami operacyjnymi. Wynika to z samej polityki producenta, który niechętnie nawet wypowiada się o innych systemach operacyjnych.

Dla odmiany platforma Java pracuje na systemach operacyjnych Linux, Macintosh oraz wszędzie tam, gdzie istnieje maszyna wirtualna. Warto w tym przypadku zaznaczyć, że istnieje szybko rozwijający się projekt o nazwie Mono , którego celem ma być stworzenie otwartego środowiska dla platformy .NET. Mono to maszyna wirtualna, zestaw klas, kompilator oraz środowisko programowania. Projekt nie jest jeszcze ukończony ale pracuje nad nim wiele osób. Zainteresowanie projektem Mono jest dość duże więc projekt jest sponsorowany. Możemy więc być pewni, że w niedalekiej przyszłości programy pisane w Windows będą także wykonywane w innych systemach operacyjnych. Kolejnym posunięciem producenta było udostępnienie narzędzi programistycznych za darmo. Podczas gdy inni producenci wymagają sowitych zapłat za swoje narzędzia, Microsoft dał programistom wybór. Narzędzie Visual Studio występuje w kilku odmianach.

Dla początkujących programistów najważniejszą odmianą jest wersje Visual Studio Community. Wersja ta jest dostępna bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę: https://www.visualstudio.com/pl-pl/products/visual-studio-community-vs.aspx, pobrać swoją kopię środowiska i zacząć przygodę w programowaniem.

Warto podkreślić, że Microsoft, co jest niezwykle rzadkie wśród producentów oprogramowania, nie wymaga zakupu licencji nawet wówczas, gdy piszemy aplikacje komercyjne. Można także pobrać darmowy serwer baz danych, który posłuży do pisania programów bazodanowych.

Total Page Visits: 918 - Today Page Visits: 1
Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.